Ďalší muž na odstrel: Saakašviliho rezignácia a ukrajinský neporiadok

V máji 2015 obsadil prezident Petro Porošenko gruzínskeho prezidenta Michaela Saakašviliho do pozície gubernátora oblasti Odesa. Skôr, než sa vo februári 2015 stal Porošenkovým externým poradcom, žil Saakašvili v americkom exile, kde sa vyhýbal početným obvineniam z obdobia svojho vládnutia. Saakašvili odmietol všetky obvinenia a vinil novú gruzínsku vládnu elitu z politických nátlakov a selektívnej spravodlivosti. Preto jeho vymenovanie vyvolalo debaty a narážky rôznych politických síl na Ukrajine. Saakašviliho úspech v demokratizácii Gruzínska bol silným argumentom na obsadenie strategického postu v Odese práve ním. Avšak išlo o ďalší pokus ukrajinského prezidenta využiť skúsenosti zahraničného technokrata, ktorý zlyhal. Siedmeho novembra Saakašvili podal na svoj post gubernátora rezignáciu. Svoje rozhodnutie vysvetlil prostredníctvom sociálnych sietí, kde obvinil ukrajinskú vládu z obrovskej korupcie a neochoty uplatňovať sľúbené reformy.

Gruzínsky tím snov

Ako líder ružovej revolúcie v Gruzínsku a prezident vo dvoch po sebe idúcich obdobiach 2004 – 2013 sa Saakašvili vždy spoliehal na dôsledne vybraný tím mladých ľudí s podobným zmýšľaním, nepokazených starým sovietskym systémom. Napriek rôznym pohľadom na jeho funkciu sa mu podarilo dosiahnuť bezprecedentné úspechy práve v oblasti korupcie: podľa Transparency International  klesol ukazovateľ vnímania korupcie zo 133. miesta v roku 2004 na 67. miesto v roku 2008 a v 2012 na 51. miesto. Ukazovateľ dokonca prekonal niektoré členské štáty EÚ.

Saakašvili sľúbil urobiť z Odesy „hlavné mesto čiernomorského pobrežia, zjednocujúce všetky národnosti, kultúry, jazyky a pohľady“. Na dosiahnutie tohto cieľa sľúbil, že bude transparentný a bude bojovať proti korupcii a zlepší investičné prostredie a ekonomickú situáciu v oblasti. Vzhľadom na fakt, že Odesa je najväčším a najdôležitejším prímorským prístavom, miestne colné úrady boli často v srdci korupčných škandálov a úplatkárstva. Podľa Saakašviliho stráca ukrajinská vláda jednu miliardu dolárov ročne z nezaplateného cla z troch hlavných častí prístavu. Preto bola Saakšviliho hlavnou nomináciou nová riaditeľka colného úradu Julija Maruševska. Vymenovanie medzi občanmi silno rezonovalo, pretože Maruševska mala 25 rokov a  žiadne predchádzajúce skúsenosti v administratíve, nieto ešte v colnom systéme. Saakašvili však vždy uprednostňoval mladších ľudí, ktorí nie sú naviazaní na korupciu.

Ďalším pochybným vymenovaním bola vicegubernátorka pre sociálne otázky Marija Gajdar, prominentná osoba ruskej opozície. Dcéra zosnulého ruského reformného premiéra Jegora Gajdara vyvolávala v ľuďoch otázku, či je potrebné privážať do Odesy viac Rusov. Nominácia bývalého zástupcu gruzínskeho ministra vnútra Giorgiho Lortkipanidzeho do pozície šéfa odeskej polície bola prijatá pozitívne. Lortkipanidze však na svojom poste nevydržal a deň pred Saakašvilim rezignoval. Ako dôvod svojho odchodu uviedol, že mu ukrajinská vládnuca elita, vrátane prezidenta krajiny, bráni v boji proti korupcii. Podľa Lortkipanidzeho chýba oddeleniu 40 % personálneho obsadenia, z čoho pramení, že jeden vyšetrovateľ musí pracovať na 200 až 400 prípadoch, kým prezident Porošenko „osobne podporuje dva klany“. Julija Maruševska rezignovala krátko potom, vysvetľujúc, že bez Saakašviliho chýba zmysel pokračovania v riadení colného úradu. Veľa úradníkov z 26 subregiónov Odesy potvrdilo svoje budúce rezignácie.

Spomínaná séria rezignácií nie je začiatok „zlyhávania zahraničných technokratov“, ale skôr jeho pokračovanie. V máji 2015 sa Džaba Ebanoidze, ktorý mal mať na starosti Štátne registračné služby na Ukrajine, odrazu ocitol bez práce, lebo úrad bol odmietnutý ešte pred jeho vytvorením. Na konci marca 2016 prepustili Davida Sakverlidzeho z pozície zástupcu generálneho prokurátora Ukrajiny a čiastočného prokurátora Odesy. Alexander Kvitašvili nevydržal ako minister zdravotníctva a rezignoval v roku 2016. V máji 2016 opustila post zástupkyne ministerstva vnútra Jekaterina Zguladze.

Ukrajinská realita

V novembri prezident Porošenko Saakašvilimu útoky vrátil, keď povedal, že „si nevedel rady so svojou mocou“ a dodal, že Saakašvili „bol evidentne lepším politikom ako manažérom“. Toto tvrdenie bolo zaujímavé, pretože naznačovalo, že v ukrajinskej politike nejdú politické a manažérske schopnosti ruka v ruke. Toto tvrdenie tak dokáže vysvetliť nedávne menovanie na ukrajinskom ministerstve vnútra. Dvadsaťštyriročná Anastasia Dejeva sa stala zástupkyňou ministra pre európsku integráciu. Nemá žiadne politické skúsenosti, no viditeľné manažérske schopnosti – nafotila svoje nahé portréty, ktoré neskôr unikli prostredníctvom anglických novín. Vo svojom životopise uvádza 10-ročnú skúsenosť, aj keď bez názvu pracovnej pozície. Išlo o ďalšie rozpaky vo vnímaní Ukrajiny z medzinárodného hľadiska.

Miesto naháňania vlastných záujmov by ukrajinská vládnuca elita vedela urobiť viac pre vlastných ľudí. Podpora v boji proti korupcii, najmä v colnom systéme, môže výnimočne pomôcť demokratizácii štátu. Jedným z pozitívnych príkladov je Rumunsko. Eliminácia korupcie v colnej oblasti a kontroly štátu rumunským Národným protikorupčným riaditeľstvom pomohli krajine vstúpiť do EÚ. Odesa mohla byť pre Ukrajinu dobrým začiatkom, no Kyjev opäť zlyhal.

Neočakávaná aliancia

Počas prezidentskej kampane v Spojených štátoch podporoval Saakašvili Donalda Trumpa. Na tlačovej konferencii v Kyjeve ukázal staré video zo stretnutia s Trumpom, v ktorom ho americký obchodník označil za úspešného reformátora. Toto neočakávané priateľstvo mohlo mať pozitívny dopad na vývoj ukrajinskej politiky. Veľa ľudí za oponou Verchovnej Rady od Saakašviliho očakáva, že vybuduje novú a rozšírenú politickú silu na Ukrajine, ktorá bude opozíciou súčasnému prezidentovi Porošenkovi. Preto môže prekvapivý výsledok amerických volieb podporiť tento proces; na rozdiel od názoru, že by Trumpovo zvolenie mohlo Ukrajine ublížiť. Ako úspešný obchodník má Trump veľmi rád víťazov, čo znamená, že si súčasná vládnuca elita nemohla želať lepšie ohodnotenie. Nová národná sila môže byť pre Ukrajinu osviežujúca. Ako povedal Saakašvili: „My vyhráme, len keď sa zbavíme takzvanej ukrajinskej politickej elity, spodiny spoločnosti.“ Ďalšia príležitosť sledovať, kto v Ukrajine zvíťazí – či človek alebo systém.

Autor: , 29. 12. 2016

Súvisiace články

Fénixovo povstanie: bývalí členovia Strany regiónov alebo nová opozičná sila na Ukrajine

Začiatkom februára 2014 skolabovala Moskvou podporovaná vláda prezidenta Janukovyča. Skončila aj jeho Strana regiónov, ktorá viedla koalíciu v ukrajinskom parlamente. Po nespochybniteľných dôkazoch o príkaz...

Očakávanie zimy na Ukrajine: plyn a nové poplatky za energie

V rokoch 2015 a 2016 vyleteli poplatky za energie na Ukrajine. Poplatky za elektrinu sa zvýšili štyriapolnásobne, zdroje studenej a teplej vody, rovnako ako poplatky za odpadky išli hore dvojnásobne, tarifa za kúr...

Záleží ešte na Ukrajine? Pohľady z Európy a USA

S pokračujúcou utečeneckou krízou v Európe a predvolebnými turbulenciami v Spojených štátoch vojna na Ukrajine zrejme stráca svoju dôležitosť. Samozvané republiky Donecka a Luhanska sa zakorenili v mediáln...